Kadın iç genital organlarından birisi olan vajen’e (Tıbbı terim Vajina) yapılan estetik operasyon’a Vajinoplasti (Vajen daraltma operasyonu) denir.

Vajen esnek,yumuşak kas dokusuna sahip olan bir kanal dır.Vajen’in bu özel yapısı ilişki sırasında kayganlık ve hissetme potansiyeli sağlamaktadır.Vajen rahim ile dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan bölümdür.

HANGİ DURUMLARDA VAJEN YAPISI BOZULUR?

1- Normal doğum sırasında oluşan travmaya bağlı vajen kas ve bağ dokusunda hasar meydana gelip buna bağlı olarak alt genital bölge kas ve yumuşak dokularda gevşeme yanı sıra sarkmada gözlenebilir.

2-Kronik kabızlık nedeniyle vajenin kas ve yumuşak dokularında sarkma oluşabilir.

3-Aşırı kilo kaybı sonucu vajende gevşeme ve genişleme olabilir.(örneğin:Obezite ameliyatlarından sonra)

4-Sigara içimi

5-Hormonal bozukluklar,Österojen eksikliğine bağlı vajende gevşeme olur

6-Yaşlanmaya bağlı vajen kas dokusunun zayıflaması

7-Doğuştan yapısal olarak vajen kas dokusu zayıflığı

8-Doğuştan (konjenital) vajen anomalileri

VAJEN YAPI BOZUKLUĞUNDA HASTADA HANGİ BELİRTİLER OLUR?

1- Kronik kabızlık

2-İdrar kaçırma

3-Özellikle cinsel ilişki sırasında vajenden gaz çıkması

4-Cinsel fonksiyon bozukluğu ve orgazm olamama durumu

5-Bu vakalarda vajinal enfeksiyonlar daha sık görülür.

VAJİNOPLASTİ:VAJEN DARALTMA OPERASYONU

Vajinoplasti aslında estetik ameliyattan ziyade bir düzeltici ”Reconstructive” operasyonudur.Bu işlem hastanın estetik kaygılarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda fonksiyon bozukluğunu da tedavi etmektedir.Bu düzeltici operasyon sonucu hastadaki tüm şikayetler iyilşeme sürecinin sonunda(40gün) geçmektedir.

Vajinoplasti dediğimiz vajen daraltma operasyonu cinsel fonksiyon bozukluğunu giderip cinsel ilişki sırasında uyumu arttırmaktadır.Aynı zamanda kabızlık ve idrar kaçırma problemlerinede çözüm getirmektedir.

Vajinoplasti operasyonu ofis şartlarında sedasyon altında kolayca yapılabilir.Gereken miktarda mukoza ve gevşemiş bağ dokusu çıkarılır.Gevşemiş kas dokuları dikilerek dokular sıkı ve gergin hale getirilir.Mukoza ve bağdokuları vajeni uygun ölçüde daraltacak şekilde dikilir.

Estetik açıdan daha verimli olması için genelde vajinoplasti işlemi,perineoplasti işlemi ile birleştirilir. (Peine vajen girişi ile anus arasındaki bölge dir.Normal doğum sırsaında Epizyotomi Kesisi bu bölgede yapılmaktadır.)

İşlem sırasında kullanılan tüm dikiş materyalleri kendiliğinden eriyecek,dikiş alma işlemi yapılmamaktadır.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATİ OLAN HASTA AMELİYATTA ÖNCE HANGİ HUSUSLARA DİKKAT ETMELİ?

1-Bu işlem en iyi adet dönemi bittikten sonra yapılır.

2-Hasta eğer hormon içeren ilaçlar kullanıyorsa işlemden 3 hafta önce bu ilaçlar bırakılmalı,işlemden 2 hafta sonra tekrar ilaçlarına başlayabilir.Aspirin kullanan hastalarda ise aspirin en az 3 gün önce kesilmelidir.

3-Varolan vajinal enfeksiyon ameliyattan önce mutlaka tedavi edilmeli

4-Hasta işlemden 6 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeli

VAJİNOPLASTİ’DAN SONRA HASTA HANGİ HUSULARA DİKKAT ETMELİ?

1-İşlemden sonra hekimin verdiği ilaçlar(gerekirse Antibiyotik ve ağrı kesici) düzenli kullanılmalı

2-İyileşme sürecinde hasta hijyene çok dikkat etmesi gerekir.Fakat bu işlemden sonra herhangi bir lokal ilaç uygulaması ve pansuman yapmasına gerek yoktur.

3-Vajinoplastiden sonra iyilşeme süreci tamamlanana kadar(40 gün) hasta ayakta duş almalı,deniz ve havuza girmemeli

4-40 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamalı

5-40 gün boyunca özellikle ilk bir hafta karın içi basıncını arttıran hareketlerden sakınmalı(Örneğin:kabız olup ıkınma,ağır spor yapma,ağır kaldırmak,çömelerek iş yapmak gibi)

Vajinoplasti işlemi bu konuda deneyimli hekim tarafından yapıldığı takdirde ameliyata bağlı yan etkileri yok denecek kadar azdır.Tabiki ameliyat sonrası bakım ve hekimin vurguladığı kurallara uyulması ameliyatın başarılı olmasında önemli rol oynamaktadır.

Eğer Vajinoplasti konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0(312) 440 76 75 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bize Ulaşın

Bizi Arayın:

0312 440 76 750536 064 70 44

Adresimiz:

Çankaya Caddesi No: 4 / 3 Çankaya / Ankara (Atakule karşısı, İş Bankası üstü)

Bize Mesaj Gönderin