Kadın dış genital organlarından olan Labia Major(Dış dudak) ve Labia Minor (İç dudak) ‘a yapılan estetik operasyona Labioplasti denir.

Kadın dış genital organı; (Tıbbı terim :Vulva) kadın cinsel organlarını,idrar yollarını,vajen etrafını (Tıbbı terim:vestibule),vajen girişini (Tıbbı terim:İntroitus) koruma görevi üstelenmektedir.

Kadın dış genital organları(Vulva) hangi kısmlardan oluşur?

  • – Labia Majör(Büyük dudaklar)
  • – Labia Minör(Küçük dudaklar)
  • – Klitoris
  • – Hymen(Kızlık zarı)
  • – Vajen çevresi ve girişi (Vestibule ve introitus)
  • – Uretra (İdrar deliği)
  • – Perine (Vajen girişinden anusa kadar olan kısım)

LABİOPLASTİ HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?

1- İki labia minor (iki iç dudak) arası asimetri hasta’yı estetik açıdan rahatsız eder

2- Labia’ların (iki iç dudak) fazla uzun veya büyük olmasından dolayı hastada sürekli kaşıntı veya enfeksiyona neden olabilir . Ayrıca iç giyim, pantolon, mayo veya bikini giyilmesinde ve giysi seçiminde hastada rahatsızlık yaratabilir.

Görüldüğü gibi labioplasti işlemi sadece estetik kaygılardan değil aynı zamanda fiziksel açıdan sağlık açısından ve psikolojik açıdanda kişinin özgüvenin arttırılması içinde gerekli olabilmektedir.

LABİOPLASTİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Bu operasyon lokal anestezi yanı sıra sedasyon altında yapılır.Hasta işlem sırasında her hangi bir ağrı hissetmez.İşlemden sonar ise en fazla bir iki gün hafif yanma hissi olabilir.İşlemden sonra hekimin reçete ettiği ağrı kesici bu hisside tamamen ortadan kaldırır.

LABİOPLASTİ İŞLEMİNDEN SONRA O BÖLGEDE HİS KAYBI OLURMU?

Labioplasti işlemi bu alanda tecrübeli hekim tarafından ve doğru teknikle yapıldığı takdirde herhangi bir his kaybı oluşmasına neden olmaz.

LABİOPLASTİ İŞLEMİNDEN SONRA İZ KALIRMI?

Labioplasti işleminden sonra herhangi bir iz kalmaz.Fakat iz kalmaması için ameliyat sonrası hasta bakımı çok önemlidir.Ameliyat bölgesi temiz ve kuru tutulmalı.Ayrıca özellikle ameliyattan sonraki ilk 72 saat o bölgeye buz uygulanması ödem oluşmasını ve buna bağlı olarak iz kalmasını engeller. Yara iyilşemesi 1 hafta’da tamamlanır.Dikişlerin eriyip tamamen yok olması ve izlerin tamamen Kaybolup asla fark edilmeyecek düzeye gelmesi ortalama 30-40 gün arası tamamlanır.

LABİOPLASTİ İŞLEMİNDEN SONRA KANAMA OLURMU?

Labioplastiden sonra en fazla bir veya iki gün birer pedlik hafif kanama olabilir.Kanamanın fazla olduğu durumlarda mutlaka hekime danışmalıdır.

LABİOPLASTİ EN UYGUN NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

İşlem en iyi adet bittikten 2-3 gün sonra yapılır.(Dikişlerin adet kanı ile bulaşması ne kadar geç olursa operasyon o kadar iyi sonuç verir.)

LABİOPLASTİDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

1-İlk 3 gün her saat başı 10 dk ameliyat bölgesine buz uygulaması yapılamlı

2-Ameiyat bölgesi temiz ve kuru tutulmalı(Tuvaletten ve duştan sonra o bölge saç kurutma makinesi ile kurutulmalı)

3-Hasta’ya ilk bir hafta’da en fazla 2-3 kere ayakta duş almasına izin verilir.

4-Ameliyattan sonra 40 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmaması gerekir.

5-Hasta ameliyattan sonra 40 gün süreyle ağır kaldırmaktan,ağır spor yapmaktan ve karın içi basıncı arttıran durumlardan sakınmalıdır.

LABİOPLASTİ OPERASYONUN İYİLEŞME SÜRESİ NE KADAR DIR?

Operasyondan 1 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir.Fakat işlemden sonra 3 gün süreyle dinlenmek ,o bölgeye düzenli buz uygulanması,iç çamaşır giyilmemesi yara işlemisini ve ameliyat başarısını arttırmaktadır.

Eğer Labioplasti konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0(312) 440 76 75 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bize Ulaşın

Bizi Arayın:

0312 440 76 750536 064 70 44

Adresimiz:

Çankaya Caddesi No: 4 / 3 Çankaya / Ankara (Atakule karşısı, İş Bankası üstü)

Bize Mesaj Gönderin