Genital sarkma,genital organların bir veya birden fazlasının normal pozisyon ve yerlerinden vajinadan aşağıya kayması dır.Bu organlar,rahim,barsak,mesane olabildiği gibi vajen üst bölümününde sarkması söz konusu olabilir.Genital sarkma hayatı tehdid eden bir hastalık değildir.Sadece genital  sarkma sonucu kadında ağrı ve rahatsızlık hissi olabilir.

Genital sarkma genel anlamıyla kadın iç genital organların sarkması dır. İç genital  organlar:Hazne(Vajina), Rahim ağzı(Collum) , Rahim(Uterus) Yumurtalıklar(Overler Kanallar(Tuba Uterina)

GENİTAL SARKMA BELİRTİLER VE ŞİKAYETLERİ

    1-Genital bölge ve alt kalça kısmında ağırlık ve dolgunluk hissi
     2-Vajinada çekilme tarzında rahasızlık hissi
     3-Vajinadan aşağıya doğru bir şeylerin kayma hissi veya bir küçük top üzerinde oturuyormuş gibi
     4-Bazı dokuların vajinadan dışarıya doğru gözle görülür şekilde fıtıklaşarak sarkması
     5-Cinsel ilişki sırasında uyuşukluk ve rahaysızlık hissi
     6-Sık idrara çıkma ve idrar yaptıktan sonra mesanenin boşalmadığı hissi ve bazen idrar kaçırması
     7-Bazen hastada herhangi bir şikayet yok sadece vajinadan fıtıklaşan bölge hastanın dikkatını çeker.

Genital sarkma nedenleri:Genital organlar pelvic tabanındaki bir takım kas ve bağ dokusu tarafın- dan desteklenir.Genital sarkma vakalarında bu kas ve bağ dokusunda zayıflama olup, genital organları yerinde ve sabit tutamazlar.Bunun sonucunda genital sarkma meydana gelir.


GENİTAL SARKMA VAKALARINDA KAS VE BAĞ DOKUSUNDAKİ ZAYIFLIK NEDENLERİ:

        1-Hamilelik ve doğum:özellikle zor doğum ve iri bebek vakalarında uzun ve zor geçen normal doğum
        2-Yaşlanma ve Menopoz
        3-Aşırı Kilo alma ve sedanter yaşam(hareketsizlik )
        4-Uzun süreli kabızlık,sürekli öksürme,sürekli ağır kaldırmak
        5-Histerektomi ameliyatından sonra(Rahim alınması)


Genital sarkma şikayeti olan hasta öncelikle bir jinekolog tarafından detaylı şekilde muayene edilmelidir.Jinekolog mutlaka hastayı idrar yolu enfeksyonu ve vajinal enfeksiyon için gereken tetkikleri yaptırıp varsa enfeksiyon tedavi edilmelidir.

Genital sarkma orta düzeyde ise bazı konservatif yaklaşımlar yeterli olabilmektedir.Örneğin genital  sarkma problemi olan hasta kilolu ise kilo vermesi önerilir.Hasta ağır kaldırmaktan kaçınmalı ayrıca kabızlık problemi varsa mutlaka giderilmeli.Pelvik tabanı ve kasları güçlendirici egzersizler ve hormon  tedavisi önerilebilir.Çok yaşlı hastalarda ise özellikle ameliyat seçeneği hastanın genel durumu açısından mümkün değilse vajina’ya pessar yerleştirilebilir.  

Genital sarkma vakalarında esas tedavi cerrahi dir.

Labium sarkması:labialar kadın dış genital organı dır.Günümüzde kadınlarda labia sarkması sık görülen bir durum dur.Labia dokusu elastikiyetini kaybettiğinde labium sarkması ile sonuçlanır.Labium sarkamsında gevşek ve sarkan deri görünümü vardır.Labium sarkma şikayeti olan bir çok kadın,labium sarkması sonucu vajinada değişiklik ve cinsel ilişkide zorluk yaşayacağından korkmaktadır.Halbuki labium sarkması sadece dış görünüş ile ilgili olup herhangi bir fonksiyonel yetersizlilk olmamaktadır.

Labium sarkma nedenleri arasında en sık görülen normal doğum,zor ve iri bebek doğumu,yaşlanma menopoz ve hormon eksikliği sayılabilir.Aşırı kilo kaybı örneğin obezite ameliyatlarından sonra labium sarkması oluşabilmeltedir.Labialardaki doku elastikiyetinde genetik rol oynamaktadır.

Labium sarkma tedavisi,medikal tedavi ve cerrahi tedavi diye ikiye ayrılır.

Medikal tedavi: labium sarkmasını engelleyen collagen tedavisi,hormon tedavisi ve botoks tedvisi  sayılabilir.