Kadın dış genital organlarına yapılan estetik ameliyatlara Genital estetik denir.

Kadın Genital organları anatomik olarak iki bölümde incelenir.

KADIN DIŞ GENİTAL ORGANLARI (TIBBI TERİM:VULVA)

1-Labia Majör (Büyük dudaklar)

2-Labia Minör (Küçük dudaklar)

3-Klitoris

4-Hymen (Kızlık zarı)

5-Vajen çevresi ve girişi (Vestibule ve introitus)

6-Uretra (İdrar deliği)

7-Perine (Vajen girişinden anusa kadar olan kısım)

KADIN İÇ GENİTAL ORGANLARI

1-Hazne(Vajina)

2- Rahim ağzı(Collum)

3- Rahim(Uterus)

4-Yumurtalıklar(Overler)

5-Kanallar(Tuba Uterina)

İç genital organlar daha çok üreme ile ilgili bölümlerdir.

KADIN DIŞ GENİTAL ORGAN ESTETİK AMELİYATLARI

FCGS verilerine göre her yıl genital estetlik operasyonu isteği ile başvuran hasta sayısında %10 orannda artış olduğu,ABD ise bu oran sadece 2012 yılı için %70 dir.

Bu operasyonlar sadece estetik kaygı ile başvuran hastaları kapsamamakta olup aynı zamanda reconstructive(düzeltici) cerrahi işlemleri içermektedir.Aslında estetik ameliyat ile tıbbı nedenlerden dolayı yapılan düzeltici ameliyatlar arasında ince bir sınır olup bu konuda hekim,hastasını detaylı bir şekilde bilgilendirmelidir.

Doğuştan dış genital anomalisi olan kişilere (sık rastlanan vakalar olmamakla birlikte) yapılan genital estetik ameliyatları çoğu zaman hayat kurtarıcı rol oynamaktadır.

Genital estetik ameliyatları tamamen hastanın isteği üzerine yapılmalı,özellikle hastanın eşi tarafından yapılan baskı sonucu verilen kararlar daha sonra hastanın memnuniyeti açısından bir dezavantaj oluşturmaktadır.

Genital estetik ameliyatların hemen hemen hepsi ofis şartlarında lokal anestezi– sedasyon altında yapılabilecek ameliyatlar dır.Ameliyat sonrası iyileşme süresi çok kısa olup hasta 1-2 gün gibi kısa bir süre sonra normal yaşamına dönebilmektedir.

Genital estetik ameliyatlarında başarıya arttıran iki önemli faktor rol oynamaktadır.Bunlardan ilki ameliyati yapan hekimin bu konuda deneyimli olması,ikinci faktor ise işlem sonrası hastanın bakımı,hijyene ve hekimin uyardığı kurallara uyulması dır.

Hastanın isteği ile yapılan başarılı genital estetik operasyonundan sonra hasta hem fiziksel sağlığına hemde psikolojik olarak artan özgüvene kavuşmaktadır.

DIŞ GENİTAL ORGANLARINA YAPILAN ESTETİK AMELİYATLAR HANGİLERİ DİR?

1-Labioplasti (dış ve iç dudak estetik operasyonu)

2-Hymenoplasti (kızlık zarı dikimi)

3-Vajnoplasti (Vajen daraltma)

4-Klitoris estetik operasyonu(Tıbbı terim:Hoodektomi)

5-Perineoplasti (Perine bölgesinde yapılan estetik ameliyat)

‘’ Labioplasti,Hymenoplasti ve Vajinoplasti ile ilgili bilgileri, konular bölümünde kendi başlıkları altındaki makalelerde bulabilirsiniz.’’

KLİTORİS’E YAPILAN ESTETİK AMELİYAT (TIBBI TERİM:HOODEKTOMİ)

Klitroris kadın dış genital organlarından biri olup,neurovasküler (sinir ve damar) yapılardan zengin deri ile kaplıdır.Vulvanın tepesinde kısa bir ligament(bağ) ile pubis kemiğine bağlıdır.Cinsel temas sırasında ereksiyona uğrayıp kadında haz duygsunun oluşmasını sağlar.

Hoodektomi aslında klitorisi tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir ameliyattir.Daha çok afrika ülkelerinde kız çocuklarının sünneti olarak yapılan bu işlem kadının cinsel hayatını ve haz duygusunu tamamen ortadan kaldıran gelişmemiş ülkelerde sosyal nedenlerden dolayı yapılan bir işlem dir.

Genital estetik kapsamında bizim konumuz ile ilgili olan işlem ise aslında sadece klitorisi kaplayan fazladan olan deri kıvrımını kaldırmaktır.Bu şekilde kadının haz duygusu kaybı olmaz.Hatta fazla olan deri kıvrımı temas hissini azaltacağından bu işlemden sonra kadının cinsel hayatı daha verimli hale gelir.

PERİNEOPLASTİ (PERİNE BÖLGESİNDE YAPILAN ESTETİK AMELİYAT)

Perine vajen girişi ile anus arasındaki bölümdür.Perineya yapılan estetik ameliyata perineplasti denir.

PERİNEOPLASTİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

1-Normal doğum sonrası,travmaya bağlı oluşan şekil bozukluklarını gidermek için

2-Epizyotomi izlerini gidermek için(Epizyotomi:normal doğum sırasında kadın dış genital organlarını korumak için hekim tarafından perineye yapılan kesi)

3-Gerek normal doğuma bağlı gerek yaşlanmaya bağlı veya doğuştan perinenın normalden daha kısa ve açık olması durumlarında

Perineoplasti işlemi genelde vajinoplasti ile kombine yapılır.Tek başına perineoplasti gereksinimi yok denecek kadar azdır.

İletişim

Bize Ulaşın

Bizi Arayın:

0312 440 76 750536 064 70 44

Adresimiz:

Çankaya Caddesi No: 4 / 3 Çankaya / Ankara (Atakule karşısı, İş Bankası üstü)

Bize Mesaj Gönderin