Kürtaj (Tıbbı terim:Küretaj): Genel anlamı:Rahim içini tıbbı yöntemlerle boşaltılmasına Kürtaj denir.

Bu içerikte Ankara kürtaj konusunda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. İstediğiniz sorunun cevabına hızlıca ulaşmak için İçerikte Neler Var? menümüzü kullanmanızı tavisye ederiz. Bu özenle hazırlanan geniş kaynağımızda cevap bulamadığınız sorularınız olursa 0(312) 440 76 750536 064 7044 numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

İstenmeyen gebelik : Anne sağlığı ile ilgili veya gebelikle ilgili herhangi bir problem olmadığı halde kişi sosyolojik veya psikolojik nedenlerden dolayı gebeliğinin devamını arzu etmemesi dir.Bu durumda  Kürtaj işlemi ile gebelik sonlandırılır.Bu şekilde yapılan Kürtaj işlemi kendine özgü yasal çerçevesi vardır.Ankara’da istenmeyen gebelik Kürtaji kadın hastalıkları ve doğum uzman muayenehanelerinde ve özel hastanelerde sedasyon altında(uyuyarak) yapılmaktadır.

Kürtaj Ankara da sağlıklı ve güvenli Op. Dr. Müjde Koyuncu tarafından yapılmaktadır. Kürtaj gebeliğin sonlandırılmasıdır. Kürtaj Ankara da 10 haftaya kadar olan gebeliklerde yapılır.

KÜRTAJ İŞLEMİ NİÇİN UYGULANIR ?

1-Gebelik sonlandırması için yapılan Kürtaj işlemi.
2-Tıbbı Kürtaj. (Terim:Probe-küretaj)

GEBELİK SONLANDIRMASI İÇİN YAPILAN KÜRTAJ İŞLEMİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR? KÜRTAJ NE ZAMAN YAPILIR?

1- İstenmeyen gebelik durumu:Anne adayı gebeliğin devamını arzu etmiyor ve temelde herhangi bir hastalık durumu söz konusu değildir.
2- Gebeliğin devam etmesi durumunda,anne adayının sağlığı tehdit altında olacaksa
3- Gebelik takibi süresince bebekte yaşamla bağdaşmayan anomali varsa veya bebek hayatiyetini kaybettiyse(İntrautern Ex)

Gebeliğin devam etmesi anne sağlığını tehdit ediyorsa veya bebekte ciddi sakatlık durumu varsa Kürtaj işlemi için farklı prosedurler işlenir.Bu durumda gebelik 10 haftadan küçük ise istenmeyen gebelik’teki gibi muayenehanede Kürtaj yapılabilinir.10 haftadan büyük gebeliklerde ise Ankara’da devlet hastanesinin verdiği heyet raporu ile işlem yapılabilinir.10 haftadan büyük gebeliklerde Kürtaj işlemi yapmak doğru değil. Jinekolog tarafından uygun görülen ilaç ile ve doğum şeklinde hastane şartlarında gebelik sonlandırılır.10 haftadan büyük gebelikler Kürtaj şeklinde ve muayenehanede yapılırsa hastanın sağlığı risk altında olur.
10 haftadan büyük gebelik sonlandırmasında asla doğrudan Kürtaj önerilmez.

4- Düşük vakalarında,düşük’ten sonra rahim içinde parça kalmışsa(Tıbbı Terim:Rest-Küretaj)

Düşük vakalarında eğer hasta hamile olduğunu fark ettiği erken dönemde kadın hastalıkları uzmanına başvurup muayene sırasında düşükten önce gebelik kesesi ultrason ile rahim içinde tesbit edilmişse hastanın takip ve tedavisi için yapılacak rest Kürtaj işlemi yeterli olacaktır.
Ama eğer hasta düşük anında doktora başvurmuş ve daha önce jinekolog tarafından muayene edilmemişse rahim içerisindeki parçalar Kürtaj işlemi ile temzilendikten sonra hasta kanda gebelik testi ile takip edilmelidir.Nadir olmamakla beraber düşük materyalı ile dış gebelik rahim duvarı kalınlaşması aynı bulgulara sahip dir.Bu durumda eğer kadın hastalıkları uzmanı dikkatli olmayıp hastayı kanda BHCG dediğimiz gebelik testi ile takip etmezse dış gebelik vakası gözden kaçabilir.Bu  şeklide yapılacak Kürtaj tedavi için yeterli olmayıp hasta tam anlamıyla sağlıklı bir şekilde  tedavi edilmemiş olur.

Eğer Kürtaj konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek, ayrıntılı bilgi almak isterseniz Ankara Kürtaj hizmeti için 0(312) 440 76 75- 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

GEBELİK SONLANDIRMA DURUMUNDA YASAL SÜREÇ NASIL İZLENİR? KÜRTAJ YASASI NASIL İŞLER? KÜRTAJ YASAL MI?

İstenmeyen gebelik sonlandırma vakalarında:

KÜRTAJ KAÇ HAFTAYA KADAR YAPILIR?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre,Kürtaj işlemi yapılacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş,gebelik haftası ise 10 haftadan küçük olmalıdır.Kişi evli ise eşinin onayı gerekir.Evlilik dışı Kürtaj durumunda ise kişinin kendi rızası yeterlidir.

18 yaşını doldurmamış kişilerde ,kişinin velisinin bilgisi ve rızası Kürtaj işleminin yaptırması için yeterli değildir.Yasalara göre anne adayı18 yaşından küçük  ise Kürtaj yaptırmak   yasak olduğu gibi bu grup hastalar bildirimi zorunlu vakalar çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Kürtaj Kaç Aydan Sonra Yapılamaz başlıklı makalemizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2- Anne veya bebeğe ait hastalık durumlarında:

Bebeğin sakat olduğu tetkiklerle kesinleştiği ,hamileliğin devam etmesi anne’nın sağlığını  tehdit ettiği durumlarda,gebelik 10 haftadan büyüksede,kurul kararı ve anne-baba’nın rızası ile gebelik sonlandırılır.

GEBELİĞİN KAÇ HAFTALIK OLDUĞU NASIL HESAPLANIR?

İstenmeyen gebelik durumunda gebelik haftasının hesaplanması ve gebelik büyümeden Kürtaj kararı verilmesi çok önemlidir. Hasta genelde gebelik haftasını hesaplarken  ilişki tarihinden itibaren haftaları saymakta ki bu durum çok yanıltıcı dır.Tıbbı olarak gebelik haftası şu şekilde hesaplanır.Hastanın son adet tarihinin başladığı günden itibaren haftaları sayması gerekir.Başka bir deyiş ile eğer son adet tarihinin ilk günüden bir gün geçtiyse tıbbı olarak bu hasta 4 haftalık gebe dir.Geçen haftalar 4 haftaya eklenerek tıbbı olarak gebeliğin kaç haftalık olduğu hesaplanır. Öreneğin hastanın son adet tarihi 1 Ocak ise,2 Şubatta 4 haftalık hamile dır. Kanda gebelik hormonu yani BHCG değerine bakarak net bir şekilde gebelik haftası hesaplanamaz.Çünkü hormon düzeyi ve gebelik haftası arasındaki kolerasyon ranji çok geniş tir. Örneğin 8000 ile 800000 arasındaki değer 6 ile 9 hafta arası diye belirtilir.Unutmamlıki en net gebelik haftası ultrason muayenes ile saptanır.

Kürtaj Hakkında En Çok Merak Edilenler başlıklı blog yazımızı okuyarak daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

KÜRTAJ İŞLEMİ KİMLER TARAFINDAN VE HANGİ KOŞULLARDA YAPILIR?

1-  Kürtaj işlemi yalnız Kadın Hastalıkları-Doğum uzmanı tarafından sağlık kuruluşunda veya muayenehanede yapılır. Kürtaj işlemi’nde mahremiyet ve hasta-hekim arasındaki özel paylaşım konusuna özen gösterilmelidir.

2-  Kürtajın riskleri gebelik haftası ilerledikçe artar.10 haftalık yasal sınır, kişinin sağlığı göz önünde  bulundurarak bu şekilde tesbit edilmiştir.Dolayısıyla Kürtaj kararı mutlaka 10 haftadan önce verilmelidir

ankara kürtaj nerede

GEBELİĞİN SONLANDIRMASINDA TIBBI YAKLAŞIMLAR

1-  Kürtaj işlemi vakum tekniği ile (Enjektör içerisine negatif basınçla çekme şeklinde) yapılır.

2- Gebeliğin ilaçla sonlandırılması:Bu amaçla kullanılan ilaç henüz ülkemizde mevcut değildir. Öte yandan ülkemizde hatalı olarak söktürücü adı altında etken maddesi progesteron olan ilaçlar halk tarafından düşük oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.Bilinmesi gerekirki bu grup ilçalar hamileliği sonlandırmakta etkisiz olduğu gibi,tam tersi hamileliği destekleyici özelliğe sahiptir.

Onun dışında etken maddesi olan ilaçlar rahim kasılmalarını başlatıp düşük olayını başlatabilmektedir. Fakat bu ilacın kullanılması eğer doktor tarafından verilmemiş ve doktor gözetiminde olmadan kullanılırsa anne hayatını ciddi bir şekilde tehdit eder.

İlaç yardımıyla rahim kasılmasını ve kanamayı başlatmak gebeliği sonlandırmak için çoğu zaman yeterli olmaz. Kanama başladıktan sonra düşüğün  geçekleşmesi arasındaki  geçen süre kişiden kişiye göre değişmekte aynı zamanda gebelik haftası ile de ilişkili dir.Bazen bu süre 2-3 güne kadar uzmaktadır.Bu süre içerisinde hastada şiddetli ağrı ve bazen aşırı kanama olabilir.

Bu yüzden hasta yakından takip edilmeli belirli aralıklarla ultrason ile rahim içi kontrol edilmeli dir. Çoğu zaman bu şekilde başlayan düşük ,kendiliğinden tamamlanamaz.Rahim içindeki parçalar Kürtaj yoluyla temizlenmesi gerekir.Kanama başladıktan sonra tam düşük gerçekleşmesi arasındaki süre uzadıkça enfeksiyon ve iltihaplanma riski ciddi bir şekilde artar.
zamanında Kürtaj ile olaya müdahale edilmezse rahim duvralarında enfeksiyona bağlı yapışıklık oluşmakta kişinin daha sonra sağlıklı bir gebeliğe sahip olması zorlaşmaktadır.
Bütün bu yan etkiler göz önünde bulundurarak ,Kürtaj harici ilaçla gebelik sonlandırılması hasta tarafından daha kolay bir yöntem olarak görülmemelidir.

Eğer Kürtaj konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek, ayrıntılı bilgi almak isterseniz Ankara Kürtaj hizmeti için 0(312) 440 76 75- 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

KÜRTAJ(GEBELİK SONLANDIRILMASI) İŞLEMİ NASIL YAPILIR? KÜRTAJ NE KADAR SÜRER?

 • İşlem yapılmadan önce hasta  ultrasonla muayene edilir.Ultrasonda gebelik kesesi mutlaka tesbit edilmelidir.Gebelik kesesi görülmeden yapılan müdahale hastaya zarar verebilir.(Hasta hamile olmayabilir,dış gebelik olabilir veya hamileliğin çok erken safhası olabilir)
 • İşlem anestezi altında yapılır.Muayenehanede yapılan anestezi,ofis şartlarında güvenle uygulanabilecek anestezidir.Aslında anesteziden ziyade bir nevi sedasyon uygulamasıdır.Sedasyon  Anestezi Uzmanı tarafından  verilen uygun ilaçlarla uygulanır ve herhangi bir risk ve yan etki söz konusu değildir. Hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez.Daha sonra işlem hakkında herhangi bir şey hatırlamaz.Daha önce normal doğum yapan bayanlarda lokal anestezi uygulanabilir. Fakat yinede işlemin psikolojik travmasıda düşünülürse genel anestezi daha çok tercih edilir.Merkezimizde işlem boyunca ve işlemden yarım saat sonrasına kadar hasta anestezi uzmanı tarafından kontrol altında tutulur.
 • Hasta işlem yapılmadan önce 6 saat süryle hiçbir şey yiyip içmemeli.
 • Hasta jinekoloji masasında hazırlandıktan sonra anestezi uzmanı tarafından gerekli ilaçlar verilerek uyutulur.
 • Vajen’e spekulum yerleştirilir.Vajen ve rahim ağzı ilaçla temizlendikten sonra,rahim ağzı özel aletlerle genişletilir. Rahim içi plastik kanül  ve ona bağlı olan vakum aleti ile boşaltılır. Kanama kontrolu takiben işleme son verilir.Op.Dr.Müjde Koyuncu muayenehanesinde Kürtaj  başladığı andan sona erdiği Kürtaj süresi kadar işlemi ultrason eşliğinde yapar.Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta uyandırmadan tekrar ultrasonla kontrolu  yapıp  her hangi bir problem olmadığından emin olunduktan sonra hasta uyandırılır.Hastalar tarafından en çok merak edilen konu Kürtaj işleminden sonra vajende kalıcı genişleme olup olmadığı dir. Kürtaj işleminde kullanılan spekulum,muayene sırasında kullandığımız spekulum ile aynıdır. Nasılki jinekolojik muayeneden sonra vajende kalıcı genişleme olmuyorsa Kürtaj işleminden sonrada vajende herhangi kalıcı bir genişleme olmaz.
 • Hasta dinlenme odasında yarım saat dinlendirilir.
 • İşlemden sonra(Dinlenme süresi bitince),hasta istediğini yiyip içebilir.
 • İşlem sırasında herhengi bir enfeksiyon tesbit edilmezsa antibiyotik tedavisine gerek yoktur.Ağrı kesici reçetesi verilir.

Nadiren gebelik kesesi çok küçük olup(5 haftadan küçük gebelikler) Kürtaj yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir.Bu sakıncalı durumla karşılaşmamak için en doğrusu gebelik kesesi ultrasonla görülüp,hekimin önerdiği zamanda Kürtaj işleminin yapılmasıdır.

Halk arasında ilk Kürtaj sakıncalıdır ve bir daha hamilelik oluşmaz inanışları mevcut. Kürtaj işlemi uygun koşullarda ve uzman tarafından yapıldığı sürece yan etkileri yok denecek kadar azdır. İstisnai bazı durumlarda kişinin anatomik anomaliler nedeniyle Kürtaj işlemi gerçekleşmiyebilir. Çok az rastlanan bu durumlarda da deneyimli bir jinekolog doğru tanıyı koyarak ,kişinin sağlığına zarar gelmeden farklı metodlarla Kürtaj işlemini tamamlayabilir.

Eğer Kürtaj konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek, ayrıntılı bilgi almak isterseniz Ankara Kürtaj hizmeti için 0(312) 440 76 75- 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

kürtaj ankara ne kadar sürer

KÜRTAJ SONRASI KÜRTAJ YAPTIRANLAR TARAFINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

1- Kürtaj işlemi yapıldığı gün hasta tercihen evde dinlenmeli .O gün için hasta  dikkat isteyen işlerden (örneğin:araba kullanmak) ve alkollu içeceklerden uzak durmalı

2- İşlemden sonra birkaç güne kadar günde 1-2 pedlik kanama olabilir(küçük parçalar şeklindede olabilir).İşlemden sonra 2 haftaya kadar denize havuza girilmemeli,banyo yapılacaksa ayakta duş şeklinde yapılmalıdır.

Kürtaj işleminde 2 hafta sonrasına kadar kanamanın olup olmamsı ve kanama miktarı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişinin farklı zaman diliminde yaptırdığı Kürtajlarda farklı olabilir.Yani Kürtajdan sonraki ilk iki hafta kanamanın olup olmaması ve kanama miktarının bir standardı yoktur.

3- İşlemden sonraki günlerde şiddetli ağrı ateş yükselmesi veya fazla miktarda kanama olursa mutlaka hekime başvurulmalı.

Kürtajdan sonraki bir hafta -10 güne kadar  adet zamanındaki gibi kasık ağrısı normaldır.Adet sancısından daha şiddetli olan kasık ağrısı özellikle ateş ile birlikte olursa Kürtajdan sonra iltihaplanma ve enfeksiyon var demektir.Bu durumda kanama normalden az veya fazla olabilir.Yani enfeksiyon varlğı kanama miktarı ile ilgili değildir.Kürtajdan sonra tampon kullanılması enfeksiyon riskini arttırmakta Kürtaj sonrası kanamalar için ped kullanılması tercih edilmelidir.

4- İşlemden sonra iki hafta süreyle cinsel ilişkide bulunulmamalı(ağrı ve enfeksiyon tetiklenebilir),iki haftanın sonunda bulunduğu ilk ilişkiden itibaren korunmaya dikkat etmeli çünkü Kürtajdan sonraki 15.günde ilişkide bulunp korunmadığı takdirde o ilişkiden dahi tekrar hamile kalabilir.

5-  Kısacası Kürtajdan sonraki iki hafta hasta her zamankinden daha dikkatlı olmalı ağır spor,ağır iş yapmaktan kaçınmalı,sürekli ayakta durmamalı  vegünlük yaşantısındaki aktivitelere ek aktivitelerde bulunmamlı dır.

6- Kürtajdan sonraki ilk adet düzensiz olabilir.20 ile 40 gün arası herhangi bir dönemde olabilir.kanda gebelik hormonu ne zaman sıfırlanırsa kişi o zaman adet olur. Kanda gebelik hormonunun  sıfırlanması  Kürtajdan sonra ortalama 1 ayda gerçekleşir.Gebelik haftasına ve kişinin fizyolojik durumuna göre 20 ile 40 gün arası değişebilir.

Kürtaj işlemi aslında mekanik bir işlem olup, işlemden sonra hasta adet görene kadar(Ortalama 20 ile 40 gün) gebelik hormonları azalarak vücutta kalmaktadır. Buna bağlı olarak sorunsuz bir Kürtaj işleminden sonra idrar ve kanda gebelik testi pozitif olarak görülmektedir.

7- Kürtaj sonrası hastanın psikolojik durumu  en az fiziksel sağlığı kadar gözönünde bulundurulmalı.Fizyolojik olarak Kürtajdan sonra kanda gebelik hormonu azalarak devam ettiği için ,kişinin ruhsal durumu bu hormonun etkisi altında dır.Fakat Kürtajdan sonra ortalama 1 ay içinde bu hormonun seviyesi tamamen sıfırlanır.Bununla bağlantılı olarak  eğer Kürtajdan 1 ay geçmesine rağmen hala hasta da ruhsal sıkıntı ve depresyon belirtisi varsa durum dikkate alınmalıdır.Ayrıca istenmeyen gebelik durumu ve Kürtaj kararı çoğu zaman sosyal nedenlerden dolayı verildiği için ,kişi durumu kabullenmekte zorlanır buda ruhsal sıkıntıya ve depresyona neden olmaktadır. Bu durumu hafifletmek ve hasta tarafından kabullenmesini sağlamak açısından kişinin yakınlarının yardımı  ve jinekolog hekimin yaklaşımı önem kazanmaktadır.

Kürtaj öncesi veya sonrasında korunmasız bir ilişkide gebe kalmamanın yollarına bu blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

EN ÇOK MERAK EDİLEN KONU İSE KÜRTAJ KISIRLIK NEDENİ OLABİLİRMİ?

Kürtaj işlemi optimum şartlarda ve deneyimli kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapıldığı takdirde asla Kürtaj kısrlık nedeni olmaz.Halk arasında ilk gebelik Kürtaj kısırlık nedeni dır diye yanlış bir kanaat vardırki asla doğru değildir.Fakat  unutulmamlı ki hamile kalmak multifaktoryel bir olaydır.Örneğin hasta Kürtajdan 5 yıl sonra hamile kalmaya karar verip hamile kalamıyorsa bunu Kürtaj kısırık yaptı diye yorumlamamalı.Geçen 5 yıl içerisinde kadında azalan yumurtalık aktivitesi,rahim de myom oluşması gibi farklı nedenlerden dolayı hamile kalamıyordur.Burdan yola çıkarak Kürtaj yaptıracak kişinin bu konuyu etraflı düşünüp karar vermesi önerilir.

Bir kereden fazla Kürtaj olmak kısırlığa neden olurmu? merak edilen sorulardan birisidir.

Öncelikle Kürtajin gebelikten korunma yolu olmadığı unutulmamlı ,tıbbı ve etkin yöntemlerle korunup kişinin istediği zaman çocuk sahibi olması önerilir.Fakat son çare olarak daha önce Kürtaj olan kişi tekrar hamile kalıp doğrumak istemiyorsa Kürtaj işlemi yapılabilinir.Kürtaj sayısından ziyade rahim duvarının hamilelik için elverişli olmasını engelleyen olay iki Kürtaj arası geçen süredir. Üst üstte kısa sürede Kürtaj olmak rahim duvarının incelmesine ,yapışıklık oluşmasını zemin hazırlamktadır.Tabiki bu durum gözönünde bulundurup jinekolg Kürtajdan sonra rahim duvarını destekleyen tedavileri ihmal etmemelidir.

Eğer Kürtaj konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek, ayrıntılı bilgi almak isterseniz Ankara Kürtaj hizmeti için 0(312) 440 76 75- 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. .

KÜRTAJ OLAN KİŞİ DAHA SONRA KÜRTAJ OLDUĞU HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TESBİT EDİLEBİLİNİR Mİ?

Kürtaj işlemi başarılı bir şekilde yapıldığı takdirde tıbbı olarak kişinin Kürtaj olduğu tesbit edilemez(.Tabi ki Kürtajdan sonra en az bir ay geçmesi gerekir ki kanda gebelik hormonları sıfırlansın ve bu şekilde Kürtaja dair herhang bir belirti kalmamış olsun)

Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye kürtaj anlaşılır mı? başlıklı blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HANGİ DURUMLARDA KÜRTAJ YAPILMAMALIDIR?

Çok nadir görülmekle birlikte hastada doğuştan veya sonradan oluşan rahim veya rahim ağızındaki normal dışı durumlardan dolayı Kürtaj işlemi gerçekleşemez.Bu durumda kadın hastalıkları uzmanının tecrübesi büyük rol oynamkatadır.Aksi takdirde hastada kalıcı olarak sağlık problemleri gelişebilir.Bu durumlara bir kaç örnek vermek gerekirse:

1- Rahim ağzında doğuştan veya sık tekrarlayan enfeksyon ve girişimlerden dolayı yapışıklık olması

2- Rahim içerisindeki yapışıklıklar

3- Rahimde septa olması(Uterin septa)

4- Çift rahim ve diğer rahim anomalileri(Uterus Bicornus,Didelphi,Unicornus)

5- Hastada yaygın genital ve pelvik enfeksiyonu  varlığı (PID)

6- Kan pıhtılaşma bozuklukları ve kalp akciğer ve diğer sistemik hastalıklar

Bu konuda daha detaylı bilgiye Kimler Kürtaj Yaptıramaz başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

KÜRTAJ RİSKLERİ VE KOMPLİKASYONLARI

1- Rahim iltihabı(Endometrit),sistemik enfeksiyon

2- Servix dediğimiz rahim ağzı yaralanmaları

3- Rahim duvarında yapışıklık oluşması(Asherman sendromu),buna bağlı olarak hastada
adet görememe ve bir daha hamile kalamaması

Bütün bu sayılan risk ve komplikasyonlar deneyimli bir jinekolog tarafından önceden öngörülüp önlenebilmektedir.Optimum şartlarda ehil ellerde yapılan Kürtaj işleminde bu riskler yaşanmaz.

Yine de unutmamalı ki Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Mümkün olduğu sürece eşler korunmaya dikkat etmeli ve istedikleri zaman çocuk sahibi olmalılar.

TIBBI KÜRTAJ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

 • Kanama düzensizliği olan hastalarda tanı amaçlı yapılan Kürtaj işlemidir.Bu şekilde kanamaya neden olan hastalığa tanı konulmaktadır. Bu sebeple yapılan Kürtaj işlemi aynı zamanda tedavi edici etkisi olup,hastanın kanamasını durdurmak için uygulanmaktadır.
 • Rahim ağzında veya rahimde polip varlığında
 • Rahimde myom varlığı özellikle sıradışı kanama ile birlikte ise
 • Menopoz sonrası kanamalar
 • Rahim duvarı kalınlaşması(Endmetrial Hiperplazi) ve Endometrium kanser riski

Tanı amaçlı yapılan Kürtaj işleminde alınan parçalar patolog tarafından incelenir. Patoloji raporundaki bligiler ışığında hastya uygun tedavi planlanır.Bu şekilde yapılan Kürtaj işlemi ve patolojik sonuç bir yıl süreyle yeterli olur.Yani eğer hasta bir yıl içerisinde tekrar düzensiz kanamaları başlarsa yeniden Kürtaj işlemi yapılmasına gerek yoktur.

KÜRTAJ FİYATLARI ANKARA 2021

Kürtaj fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Burada önemli olan nokta Kürtaj fiyatı değil Kürtajın nasıl ve hangi ortamda yapıldığıdır. Bu nedenle bir tercih yaparken diğer etmenleri göz önünde bulundurmanız çok daha değerlidir. Ekşi sözlük üzerinden de en çok yapılan sorgulardan biri olan Kürtaj fiyatları ekşi araması için size önerim önceliğinizin fiyat olmamasıdır.

OP.DR. MÜJDE KOYUNCU HAKKINDA GENEL HASTA YORUMLARI

Yorum:  Yüzümdeki sivilceler ve saç dökülmesi şikayeti ile cildiye doktoruna gittim. O da bana önce kadın hastalıkları uzmanına gitmemi önerdi. Kafam çok karışmıştı. Şikâyetlerimin kadın doğum ile ne ilgisi olabilir diye internetten araştırmaya başladım. Öğrendim ki pikos hastalığı olabilir ve bu durumda çoğunlukla hormon ilaçları veriliyor internette araştırırken bu sitede Dr. Müjde Hanımı buldum fakat o da hormon tedavisi verirse ne yapacağım diye tedirgindim. Doktor Hanım öncelikle dikkatli bir şekilde ultrasonla beni muayene etti. Çok uzun ve net açıklamalarla her şeyi anlayabileceğim şekilde bana anlattı. Üstelik bu hastalık için hormon tedavisi dışında alternatif tedaviler olduğunu anlattı. Beni düzenli kontrollere çağırdı. Açıkcası maueyene gittiğimde bu kadar memnun ve mutlu ayrılacağımı hiç düşünmemiştim. Kendisine çok teşekkür ediyorum kesinlikle düzenli takiplere gideceğim.

Yorum:  Bir ay önce kadın doğum muayenesinde spiralimin ipinin olmadığını öğrendim.bu durumda eğer müdahale ile doktor spiralımı çıkaramazsa ameliyat olmam gerektiğini öğrenince çok korkmuştum.Bu siteden araştırarak doktor Müjde hanıma gitmeye karar verdim.Muayeneye gittiğimde ne kadar doğru karar verdiğimi hemen anladım.Doktor hanımda aynı şekilde spiralımı bulup çıkarmayı deniyeceğini olmazsa ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve bana muayyen günümde işlem için tekrar randevu verdi.muayenehaneye tekrar gittiğimde nedense içim çok rahatdi.Doktor hanımın yaklaşımı kendinden emin tavrı beni çok rahatlatmıştı.Hiç ağrı çekmeden kısa bir işlemden sonra spiralımı çıkardı ve beni bu dertten kurtardı.Allah bin kere razı olsun.Bundan sonra hiç tereddüt etmeden hep kendisine gidecem.

Yorum:  Müjde hanımı internetten bulup gittim ve tanıştığım için çok mutlu oldum. Çikolata kisti hastalığı nedeniyle adet düzensizliği ve ağrılarım vardı. Bunun için bir çok kez muayene oldum ve birçok ilaç tedavisi aldım . Fakat hiçbir zaman hastalığım hakkında detaylı bilgi alamamıştım. Üstelik çoğu kez evlendiğimde çocuk sahibi olamama ihtimalinin yüksek olduğu söylenmişti. Son bir umut internetten dr müjde hanıma ulaştım Öncelikle benim tüm şikayetlerimi dikkatle dinledi.Muayene sonunda hastalığım hakkında beni fazlasıyla bilgilendirdi. Ameliyat dışında tedavi alternatiflerini açıkladı.En önemlisi ilerde hamile kalabileceğimi de söyledi. 2 aydan beri önerdiği tedaviyi harfiyen yerine getiriyorum. Henüz hamilelik planlamadığım için ilerde ne olur bilmem ama en azında ağrılarım çok azaldı daha da önemlisi psikolojik yönden çok rahatladım. Buradan müjde hanıma birkez daha çok teşekkür ediyorum.

Yorum:  Dr Müjde hanım daha önce yengemin gebeligini takip etmiş ve dogumunu gercekleştirmişti,bende onun tavsiyesiyle gittim şu an gebelik sürecimi takip ediyor ve cok memnunum alanında uzman bi doktor.

Yorum:  Daha önce müjde hanımı internetten araştırarak muayeneye gitmiş ve memnun kalmıştım.Geçen gün başka rahatsızlığım için tekrar müjde hanıma gittim.Anlayışlı ve sıcak yaklaşımı beni çok rahatlattı. Muayenehanin steril ortamı çalışanların saygılı ve samimi olmaları ayrıca beni etkiledi.Tedavim hiç ağrı çekmeden mükemmel sonuçlandı.Burdan tekrar kendisine teşekkür etmek istedim. Bu kadar tecrübeli ve işini severek yapan bir doktorla tanıştığım için çok mutluyum.

Yorum:  Eşimin gebeliği nedeniyle tavsiye üzerine hocamızdan randevu aldık. Yaklaşım tarzı, sakin ve gayet nazik şekilde bilgilendirme yapması vs. insana kendini güvende hissettiriyor. Müjde Hanım hakkında yazılan yorumların ne kadar doğru olduğunu gördük. Gözünüz kapalı randevu alabilirsiniz. Herkese tavsiye ediyoruz…

Yorum:  hamile olduğumu öğrendiğimizde müjde hanımla kontrollere başladık.ve bize dünyanın en güzel haberini verdi, ikizlerimiz olacaktı.zorlu bir süreçti ve bu süreçte müjde hanım her zaman yanımdaydı. 4. ayda aşırı derecede kanamam başlamıştı, korkuyla düşük yaptığımı düşünmeye başlamıştım.sabah ilk randevusunu benim için ayarladı muayene etti ve yapılan bir testten sonra kanamamın sebebini buldu kan pıhtılaşmasıymış. sadece hergün yapılan bir iğneyle bu sorunum tamamen çözüldü.bilgi ve tecrübesiyle tanıyı koyup tedavimi uyguladı.doğuma yakın bir zamanda ise yüksek tansiyonumun da sebebini bularak erken doğuma aldı ve iki oğlumuzu da sağlıkla kucağımıza verdi. ilgisine, bilgisine minnettarım. hiç bekletmeden randevularımıza hep zamanında aldı ve anne sıcaklığında tüm sorularımı rahatlıkla sorarak çok güzel bir hamilelik süreci yaşattı bana .herşey için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Yorum:  Büşra&Emre çifti Aysu Zeynep’in anne babası olarak biricik doktorumuza geç kalmış yorumumuz. Müjde Hanım benim hamilelik sürecimde hem doktorum hem annem hem arkadaşım oldu. Sıcak samimi esprili sohbetleri neşelendirirken kendinden emin konuşması bilgilendirmesi her zaman beni ve eşimi bebeğimiz hakkında güvende hissettirdi. Beni 7 ay boyunca sadece bebeğimi değil benide büyüttü. Sakinliğiyle verdiği huzurla çok rahat pozitif bir hamilelik süreci geçirdik. Kesinlikle önce hastalarım diyen bir doktor. Müjde Hanım’a takibe başlarsanız söyleyeceklerinizi soracaklarınızı bir kağıda not almanıza gerek yok Müjde Hanım zaten siz söylemeden her şeyi haftası haftasına anlatıyor. Müjde Hanım a doğumdan 1 hafta sonra ve 2 ay sonunda gidiyorsunuz ve sonrasında özlüyorsunuz. Zaman geçtikçe hayatınızda bir boşluk olduğunu ve bunun Müjde Hanım olduğunu anlayıp arayıp sesini duymak istiyorsunuz aradığınızda da aynı samimiyette sohbetle neşeniz yerine geliyor. Annemin de dediği gibi ben ömrümde böyle bir doktor görmedim eşi benzeri yok.

Eğer Kürtaj konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek, ayrıntılı bilgi almak isterseniz Ankara Kürtaj hizmeti için 0(312) 440 76 75- 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Müjde Koyuncu Merak Edilen Soruları Yanıtlıyor

İletişim

Bize Ulaşın

Bizi Arayın:

0312 440 76 750536 064 70 44

Adresimiz:

Çankaya Caddesi No: 4 / 3 Çankaya / Ankara (Atakule karşısı, İş Bankası üstü)

Bize Mesaj Gönderin