Vajina daraltma operasyonuna vajinoplasti denir. Vajen ,rahim(uterus) ile dış ortam(dış genital organ olan vulva) arasındaki bağlantıyı sağlayan bölümdür. Vajen esnek,yumuşak kas ve bağ dokusuna sahip olan bir kanal dır.Vajen’in bu özel yapısı ilişki sırasında kayganlık ve hissetme potansiyeli sağlamaktadır.

           Vajina daraltma ameliyatı için başvuran hasta,öncelikle jinekolog tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmelidir.Ameliyat kararı sadece hasta’nın isteği üzerine verilmemeli dir. Vajina daraltma ameliyati için gerçek endikasyon varsa bu ameliyat yapılmalıdır.Aksi takdirde hastanın şikayetleri devam eder. Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında eşler arasındaki uyumsuzluk hasta tarafından vajina genişlemesi olarak algılanmakta ve vajina daraltma ameliyatına karar vermeye neden olmaktadır.

        Vajina genişlemesi en sık nedeni:normal doğum sırasında oluşan travmaya bağlı vajen kas ve bağ dokusunda hasar meydana gelmesi ve buna bağlı olarak alt genital bölge kas ve yumuşak dokularda gevşeme yanısıra sarkma oluşması dır.Vajina genişlemesine neden olan diğer durumlar ise Kronik kabızlık, Aşırı kilo kaybı, Sigara içimi, Hormonal bozukluklar,Österojen eksikliğine bağlı vajende gevşeme , Yaşlanmaya bağlı vajen kas dokusunun zayıflaması olarak sayılabilir.

      Vajina genişlemesinde hastada , Kronik kabızlık, İdrar kaçırma, Özellikle cinsel ilişki sırasında vajenden gaz çıkması ,Cinsel fonksiyon bozukluğu ve orgazm olamama durumu ve sık vajinal enfeksiyonu  gibi şikayetler görülmektedir.

    Vajina daraltma ameliyatı cinsel fonksiyon bozukluğunu giderip cinsel ilşki sırasında uyumu arttırmaktadır.Aynı zamanda kabızlık ve idrar kaçırma problemlerinede çözüm getirmektedir.Dolaysıyla vajina daraltma ameliyatı estetik ameliyattan ziyade bir düzeltici ”Reconstructive” operasyonudur.Bu işlem  hastanın estetik kaygılarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda fonksiyon bozukluğunu da tedavi etmektedir.Bu düzeltici operasyon sonucu hastadaki tüm şikayetler iyilşeme sürecinin sonunda(40gün) geçmektedir.

     Bazen vajina genişlemesi minimal düzeyde olabilir.Bu grup hastalar hiç doğum yapmamış,daha genç hastalar dır.Bu grup hastalarda vajina genişlemesi için hemen vajina daraltma ameliyatı önermek doğru değil.Öncelikle Kegel egzersizleri,vajen kasları güçlendirici egzersizler,uygun beslenme önermeli hasta bilinçlendirilmeli dir.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI ALTERNATİFLERİ

       Vajina daraltma ameliyatı yerine  lazer ile vajina daraltma girişim alternatifleri mevcuttur. Unutmamalıki lazer ile vajina daraltma doğum yapmamış ,minimal vajinal genişleme varlığında yapılmalı.aynı zamanda bu işlemin etkinliği 1yıl gibi kısa süreli olup bir yılın sonunda vajina genişlemesi tekrar oluşur.Halbuki vajina daraltma ameliyatı ömür boyu etkinliği devam eder.

          Vajina daraltma ameliyatı ofis şartlarında sedasyon altında kolayca yapılabilir.Gereken miktarda mukoza ve gevşemiş bağ dokusu çıkarılır.Gevşemiş kas dokuları dikilerek dokular sıkı ve gergin hale getirilir.Mukoza ve bağdokuları vajeni uygun ölçüde daraltacak şekilde dikilir.

        Estetik açıdan daha verimli olması için genelde vajina daraltma  işlemi,perineoplasti işlemi ile birleştirilir.( Peine vajen girişi ile anus arasındaki bölge dir.Normal doğum sırsaında Epizyotomi Kesisi bu bölgede yapılmaktadır.)

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI DETAYLARI

       İşlem sırasında kullanılan tüm dikiş materyalleri kendiliğinden eriyecek,dikiş alma işlemi yapılmamaktadır.

       Vajina daraltma ameliyatı en iyi adet bittikten 2-3 gün sonra yapılır.Bu şekilde ameliyat alanı bir sonraki adete kadar adet kanı ile bulaşmaz ve iltihaplanma riski azalır.

       Vajina genişleme şikayeti ile başvuran hasta ,vajina daraltma ameliyatından önce vajinal enfeksiyon açısından değerlendirilmeli,vajinal enfeksiyon varsa vajinal daraltma ameliyati enfeksiyon tedavisinden sonra yapılmalıdır.

      Vajina daraltma ameliyatından  sonra hekimin verdiği ilaçlar(gerekirse Antibiyotik ve ağrı kesici) düzenli kullanılmalı

      İyileşme sürecinde hasta hijyene çok dikkat etmesi gerekir.Fakat bu işlemden sonra herhangi bir lokal ilaç uygulaması ve pansuman yapmasına gerek yoktur.

    Vajina daraltma ameliyatından sonra iyilşeme süreci tamamlanana kadar(40 gün) hasta ayakta duş almalı,deniz ve havuza girmemeli.40 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamalı

    40 gün boyunca özellikle ilk bir hafta karın içi basıncını arttıran hareketlerden sakınmalı(Örneğin:kabız olup ıkınma,ağır spor yapma,ağır kaldırmak,çömelerek iş yapmak gibi)

      Vajina daraltma ameliyati  bu konuda deneyimli hekim tarafından yapıldığı takdirde ameliyata bağlı yan etkileri yok denecek kadar azdır.Tabiki ameliyat sonrası bakım ve hekimin vurguladığı kurallara uyulması ameliyatın başarılı olmasında önemli rol oynamaktadır.