Kürtaj, kişinin çocuk sahibi olmayı planlamadan hamile kalması durumunda gebeliğini kendi isteği ile sonlandırmak istediği zaman yapılan tıbbı bir işlem dir.Tabiki bu durumda yapılan kürtaj işleminin belirlenmiş yasal süreci mevcuttur.Buna göre kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gebelik haftasınında 10 haftadan küçük olması gerekmektedir.Kürtaj yaptıran kişi bekar ise kendi kararı ile bu işlemi yaptırabilmektedir.Evli olanlarda ise kürtaj işleminin yapılabilmesi için eşinin onayı gerekir.

       Kürtaj işlemi muayenehane şartlarında güvenle yapılabilir.Kürtaj olacak kişi kendi isteği ile bu işelmi lokal anestezi altında(bölgesel uyuşturma) veya sedasyon altında(uyuyarak) yaptırabilir.

    Kürtaj işlemi bu konuda deneyimli bir jinekolog tarafından yapıldığı takdirde yan etkileri yok denecek kadar az dır.İstisnai bazı durumlarda kişinin anatomik anomaliler nedeniyle kürtaj işlemi gerçekleşmiye-bilir.Çok az rastlanan bu durumlarda da deneyimli bir jinekolog doğru tanıyı koyarak ,kişinin sağlığına zarar gelmeden farklı metodlarla kürtaj işlemini tamamlayabilir.

     Kürtaj İşlem yapılmadan önce hasta  ultrasonla muayene edilir.Ultrasonda gebelik kesesi mutlaka tesbit edilmelidir.Gebelik kesesi görülmeden yapılan müdahale hastaya zarar verebilir.(Hasta hamile olmayabilir,dış gebelik olabilir veya hamileliğin çok erken safhası olabilir)

       Kürtaj işleminin anestezi altında yapılması tercih edilmektedir.Böylece hasta kürtaj ağrısı hissetmez. Aynı zamanda kürtaj işelminin psikolojik yanetkileri aza indirgenmiş olur.Muayenehanede yapılan anestezi,ofis şartlarında güvenle uygulanabilecek anestezidir. Aslında anesteziden ziyade bir nevi sedasyon uygulamasıdır.

      Sedasyon  Anestezi Uzmanı tarafından  verilen uygun ilaçlarla uygulanır ve herhangi bir risk ve yan etki söz konusu değildir. Hasta işlem sırasına kürtaj ağrısı hissetmez.Daha sonra işlem hakkında herhangi bir şey hatırlamaz.

     Daha önce normal doğum yapan bayanlarda kürtaj ağrısı daha az olur.Fakat yinede işlemin psikolojik travmasıda düşünülürse genel anestezi daha çok tercih edilir.

    Kürtaj ağrısı kürtaj işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında en fazla adet sancısı kadar ,kasıkta kasılma şeklinde hissedilen bir ağrıdır.Aslında kürtaj işlemi sırasında hastaya verilecek ağrı kesiciler hastanın kürtaj ağrısı ve kürtaj sonrası ağrıyı tamamen kesmektedir.Fakat bu hastalarda işlemin psikolojik yönü etkili olduğu için hastada yinede kürtaj ağrısı olarak algılanmaktadır.

     Minimum olan Kürtaj ağrısı kürtajdan sonraki günlerde tamamen kaybolur.Fakat eğer hasta hekimin kürtajdan sonraki günlerde yapması gerekenleri ve uyarıları dikkate almazsa,kürtaj ağrısı(minimum) sonraki günlerdede devam edebilir.Örneğin jinekolog’un verdiği ilaçları kullanması,kürtajdan sonra 2 hafta süreyle ilişkide bulunulmaması çok önemlidir.Özellikle kürtajdan sonra 2 hafta içerisinde cinsel ilişkide bulunması halinde sadece kürtaj ağrısı değil aynı zamanda iltihap riskide artmaktadır.

             EN ÇOK MERAK EDİLEN KONU İSE KÜRTAJ KISIRLIK NEDENİ OLABİLİRMİ?

     Kürtaj işlemi optimum şartlarda ve deneyimli kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapıldığı takdirde asla kürtaj kısrlık nedeni olmaz.Halk arasında ilk gebelik kürtaj kısırlık nedeni dır diye yanlış bir kanaat vardırki asla doğru değildir.Fakat  unutulmamlı ki hamile kalmak multifaktoryel bir olaydır.Örneğin hasta kürtajdan 5 yıl sonra hamile kalmaya karar verip hamile kalamıyorsa bunu kürtaj kısırık yaptı diye yorumlamamalı.Geçen 5 yıl içerisinde kadında azalan yumurtalık aktivitesi,rahim de myom oluşması gibi farklı nedenlerden dolayı hamile kalamıyordur.Burdan yola çıkarak kürtaj yaptıracak kişinin bu konuyu etraflı düşünüp karar vermesi önerilir.

        ÜLKEMİZDE EN ÇOK MERAK EDİLEN KÜRTAJ YERİNE DÜŞÜK HAPI İLE GEBELİK SONLANDIRILIR MI?

Düşük hapı kullanarak gebelik sonlandırma yöntemi hastalara kürtajdan daha cazip gelmekle birlikte bu yöntemde de yine hasta  jinekolog tarafından çok yakından takip edilmeli,çünkü düşük hapı kullanarak gebelik sonlandırmanın da kendine özgü yanetkileri olup doktor denetiminde olmadığı takdirde kısırlığa kadar giden bir dizi sağlığı tehdit eden durumlar yaşanabilir.

      Düşük hapı denetimsiz bir şekilde hastalar tarafından temin edilmesi ve bu yolla kişilerin sağlığı ciddi bir şekilde tehdit edilmesinden dolayıdır ki ülkemizde düşük hapları sağlık bakanlığı tarafından yasaklanmıştır ve ülkemizde düşük hapı mevcut değildir.