Kürtaj ne demek: Kürtaj diğer anlamıyla gebelik sonlandırılması anne adayının gebeliğin devam etmesini arzu etmediği durumlarda yapılan tıbbı bir müdahale dir. .Bu durumda gebelikte herhangi bir sorun olmadığı ve anne adayının herhangi bir sağlık problemi olmadığı halde tamamen anne adayının kararı ile yapılan kürtaj işlemi dir. Vakum ile yapılan kürtaj işlemi kısa süren hastada herhangi bir yan etkiye neden olmayan ehil bir jinekolog tarafından yapıldığı takdirde bir sonraki gebeliğe engel teşkil etmeyen bir müdahale dir.

Bu şartlar altında yapılan kürtaj işleminin yasal çerçevesi her ülkede farklı olup Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre,kürtaj işlemi yapılacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş gebelik haftası ise 10 haftadan küçük olmalıdır.Kişi evli ise eşinin onayı gerekir.Evli olmayanlarda kişinin kendi rızası yeterlidir.

Bu koşullarda yapılan Kürtaj işelmi sadece Kadın Hastalıkları-Doğum uzmanı tarafından sağlık kuruluşunda veya muayenehanede yapılır.Kadın hastalıkları uzmanı yani jinekolog dışındaki hekimler tarafından kürtaj işlemi yapılması yasaktır.Ayrıca gebelik haftası 10 haftadan büyük olduğu durumlarda da kürtaj işlemi yasaktır.

Kürtaj’in riskleri gebelik haftası ilerledikçe artar.10 haftalık yasal sınır,kişinin sağlığı göz önünde bulundurarak bu şekilde tesbit edilmiştir.Dolayısıyla kürtaj kararı mutlaka 10 hafta- dan önce verilmelidir.

Kürtaj işlem’inde mahremiyet ve hasta-hekim arasındaki özel paylaşım konusuna özen gösterilmelidir.

Bebeğin sakat olduğu tetkiklerle kesinleştiği ,hamileliğin devam etmesi anne’nın sağlığını tehdit ettiği durumlarda,gebelik 10 haftadan büyüksede,kurul kararı ve anne-baba’nın rızası- ile gebelik sonlandırılabilir.

18 yaşını doldurmamış kişilerde kürtaj yasaktır.18 yaşını doldurmamış anne adayının gebeliği bildirimi zorunlu olup resmi kuruluşlar tarafından kayıt altına alınıp takip edilmelidir.Dolayısıyla 18 yaşını doldurmamış kişiler kesinlikle sadece kendi isteği ile kürtaj yaptıramaz.

Kürtaj sonrası,hastanın dikkat etmesi gereken husular vardır.Öncelikle kürtaj sonrası anne adayının psikolojik olarak etkilenmemesine özen gösterilmelidir.Her ne kadar kürtaj kararı anne adayının özgür iradesi ile verilsede,çoğu kadında kürtaj sonrası psikolojik travmalar yaşanabilmektedir.Kimi zaman kürtaj sonrası psikolojik travmalar fiziksel belirtilerin önüne geçmektedir.Bu bağlamda jinekolog ve hasta iletişimi önem kazanmaktadır.Deneyimili bir jinekolog kürtaj yaptıracak hasta ile kuracağı doğru bir iletişim ile psikolojik travmayı en aza indirgeyebilmektedir.

Kürtaj sonrası fiziksel şikayetler ,kürtaj işlemi başarılı geçtiği takdirde yok denecek kadar az dır. Özetle kürtaj sonrası ortalama 10 gün adet dönemindeki belirtilerle aynı belirtiler vardır. Kürtaj sonrası hastanın en dikkat etmesi gereken iltihabi bir durumun yaşanmamsıdır.Bunun için hekimin uygun gördüğü reçeteyi düzenli bir şekilde kullanması ve hijyen koşullarına dikkat etmesi gerekir.

Kürtaj sonrası tekrar hamilelik planlanıyorsa bunun için ortalama 2-3 ay zaman gerekir.Bu şekilde rahim yeni bir gebeliğe hazır olup sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşanabilir.

kürtaj işlemi başarılı olduğu takdirde ve hasta herhangi etkin bir korunma yöntemi kullanmadığı zaman kürtaj sonrası çok kısa süre sonra tekrar hamilelik durumu olabilir.Bunun için kürtaj sonrası jinekolog hastasını etkin korunma yöntemleri hakkında bilgilendirmeli,aynı zamanda hasta’da kendine uygun yöntemi seçip bu şekilde bir sonraki gebeliği doğru zamanda planlamalı dır.

Kürtaj sonrası 1-2 ay gibi çok kısa sürede tekrar hamlelik durumu yaşanırsa,tercihen hastaya gebelik takibi ve doğum önerilmelidir.Fakat hasta bu süre içinde gebelik planlamıyorsa tekrar kürtaj işlemi yapılabilir.Deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan ikinci kürtaj işlemi herhangi bir sakıncası yoktur.

Unutmamlıki kürtaj bir korunma yöntemi değildir.Doğru zamanda ve isteğe bağlı gebe kalma doğru aile planlanması ile planlanmalıdır.Kürtaj sonrası sağlık açısından herhangi bir sorun yaşanmaması kürtaj işlemini bir korunma yöntemi olarak seçme anlamına gelmez.