KÜRTAJ - GEBELİK SONLANDIRILMASI

KÜRTAJ (GEBELİK SONLANDIRILMASI)

İstenmeyen hamileliği tıbbı yöntemlerle sonlandırılmasına kürtaj (Tıbbı terim : Küretaj) denir.

KÜRTAJ İŞLEMİ NİÇİN UYGULANIR ?

1-Gebelik sonlandırması için yapılan kürtaj işlemi.
2-Tıbbı kürtaj. (Terim:Probe-küretaj)

GEBELİK SONLANDIRMASI İÇİN YAPILAN KÜRTAJ İŞLEMİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

1-İstenmeyen gebelik durumu:Anne adayı gebeliğin devamını arzu etmiyor ve temelde herhangi bir hastalık durumu söz konusu değildir.
2-Gebeliğin devam etmesi durumunda,anne adayının sağlığı tehdit altında olacaksa
3-Gebelik takibi süresince bebekte yaşamla bağdaşmayan anomali varsa veya bebek hayatiyetini kaybettiyse(İntrautern Ex)
4-Düşük vakalarında,düşük'ten sonra rahim içinde parça kalmışsa(Tıbbı Terim:Rest-Küretaj)

TIBBI KÜRTAJ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

1-Kanama düzensizliği olan hastalarda tanı amaçlı yapılan kürtaj işlemidir.Bu şekilde kanamaya neden olan hastalığa tanı konulmaktadır.
2-Bu sebeple yapılan kürtaj işlemi aynı zamanda tedavi edici etkisi olup,hastanın kanamasını durdurmak için uygulanmaktadır.

GEBELİK SONLANDIRMA DURUMUNDA YASAL SÜREÇ NASIL İZLENİR?

1-İstenmeyen gebelik sonlandırma vakalarında:
Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre,kürtaj işlemi yapılacak olan kişinin 18 yaşını dol- durmuş,gebelik haftası ise 10 haftadan küçük olmalıdır.Kişi evli ise eşinin onayı gerekir.Evli olmayanlarda kişinin kendi rızası yeterlidir.
2- Anne veya bebeğe ait hastalık durumlarında:
Bebeğin sakat olduğu tetkiklerle kesinleştiği ,hamileliğin devam etmesi anne’nın sağlığını tehdit ettiği durumlarda,gebelik 10 haftadan büyüksede,kurul kararı ve anne-baba’nın rızası ile gebelik sonlandırılır.

KÜRTAJ İŞLEMİ KİMLER TARAFINDAN VE HANGİ KOŞULLARDA YAPILIR?

1- Kürtaj işlemi yalnız Kadın Hastalıkları-Doğum uzmanı tarafından sağlık kuruluşunda veya muayenehanede yapılır.Kürtaj işlemi'nde mahremiyet ve hasta-hekim arasındaki özel paylaşım konusuna özen gösterilmelidir.
2- Kürtajın riskleri gebelik haftası ilerledikçe artar.10 haftalık yasal sınır,kişinin sağlığı göz önünde bulundurarak bu şekilde tesbit edilmiştir.Dolayısıyla kürtaj kararı mutlaka 10 haftadan önce verilmelidir .

GEBELİĞİN SONLANDIRMASINDA TIBBI YAKLAŞIMLAR

1- Kürtaj işlemi vakum tekniği ile (Enjektör içerisine negatif basınçla çekme şeklinde) yapılır.
2- Gebeliğin medikal müdahele ile sonlandırılması:Bu amaçla kullanılan medikal madde henüz ülkemizde mevcut değildir.Öte yandan ülkemizde hatalı olarak söktürücü adı altında etken maddesi progesteron olan medikal maddeler halk tarafından düşük oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.Bilinmesi gerekirki bu grup ilçalar hamileliği sonlandırmakta etkisiz olduğu gibi,tam tersi hamileliği destekleyici özelliğe sahiptir.
Onun dışında etken maddesi olan medikal maddeler rahim kasılmalarını başlatıp düşük olayını başlatabilmektedir.Fakat bu medikal maddenin kullanılması eğer doktor tarafından verilmemiş ve doktor gözetiminde olmadan kullanılırsa anne hayatını ciddi bir şekilde tehdit eder.

KÜRTAJ (GEBELİK SONLANDIRILMASI) İŞLEMİ NASIL YAPILIR?


1- İşlem yapılmadan önce hasta ultrasonla muayene edilir. Ultrasonda gebelik kesesi mutlaka tesbit edilmelidir. Gebelik kesesi görülmeden yapılan müdahale hastaya zarar verebilir. (Hasta hamile olmayabilir, dış gebelik olabilir veya hamileliğin çok erken safhası olabilir). 

2- İşlem anestezi altında yapılır. Muayenehanede yapılan anestezi, ofis şartlarında güvenle uygulanabilecek anestezidir. Aslında anesteziden ziyade bir nevi sedasyon uygulamasıdır. Sedasyon Anestezi Uzmanı tarafından verilen uygun medikal maddeler uygulanır ve herhangi bir risk ve yan etki söz konusu değildir. Hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez. Daha sonra işlem hakkında herhangi bir şey hatırlamaz. Daha önce normal doğum yapan bayanlarda lokal anestezi uygulanabilir. Fakat yine de işlemin psikolojik travmasıda düşünülürse genel anestezi daha çok tercih edilir. Merkezimizde işlem boyunca ve işlemden yarım saat sonrasına kadar hasta anestezi uzmanı tarafından kontrol altında tutulur. 

3- Hasta işlem yapılmadan önce 6-8 saat süreyle hiçbir şey yiyip içmemelidir. 

4- Hasta jinekoloji masasında hazırlandıktan sonra anestezi uzmanı tarafından gerekli medikal maddeler verilerek uyutulur. 

5- Vajene spekulum yerleştirilir. Vajen ve rahim ağzı medikal madde ile temizlendikten sonra, rahim ağzı özel aletlerle genişletilir. Rahim içi plastik kanül ve ona bağlı olan vakum aleti ile boşaltılır. Kanama kontrolu takiben işleme son verilir. Merkezimizde, ultrasonla hasta kontrolu yapılıp herhangi bir problem olmadığından emin olunduktan sonra hasta uyandırılır. 

6- Hasta dinlenme odasında yarım saat dinlendirilir. 

7- İşlemden sonra (Dinlenme süresi bitince), hasta istediğini yiyip içebilir. O gün için dikkat isteyen işlerden (örneğin araba kullanmak) ve alkollu içeceklerden uzak durmalıdır.

8- İşlem sırasında herhengi bir enfeksiyon tesbit edilmezse antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Ağrı kesici reçetesi verilir. 

9- İşlemden sonra birkaç güne kadar günde 1-2 pedlik kanama olabilir (küçük parçalar şeklindede olabilir). Kanama olduğu günler denize havuza girilmemeli, banyo yapılacaksa ayakta duş şeklinde yapılmalıdır. 

10- İşlemden sonraki günlerde şiddetli ağrı ateş yükselmesi veya fazla miktarda kanama olursa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

11- İşlemden sonra iki hafta süreyle cinsel ilişkide bulunulmamalıdır (ağrı ve enfeksiyon tetiklenebilir). 

12- Kürtajdan sonraki ilk adet düzensiz olabilir. 20 ile 40 gün arası herhangi bir dönemde olabilir. 

13- Kürtaj işlemi aslında mekanik bir işlem olup,işlemden sonra hasta adet görene kadar(Ortalama 20 ile 40 gün) gebelik hormonları azalarak vücutta kalmaktadır.Buna bağlı olarak sorunsuz bir kürtaj işleminden sonra idrar ve kanda gebelik testi pozitif olarak görülmektedir.

BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR


Nadiren gebelik kesesi çok küçük olup (5 haftadan küçük gebelikler) kürtaj yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir. Bu sakıncalı durumla karşılaşmamak için en doğrusu, gebelik kesesi ultrasonla görülüp, hekimin önerdiği zamanda kürtaj işleminin yapılmasıdır. 

Halk arasında ilk kürtaj sakıncalıdır ve bir daha hamilelik oluşmaz inanışları mevcuttur. Kürtaj İşlemi uygun koşullarda ve uzman tarafından yapıldığı sürece komplikasyonu yok denecek kadar azdır. Yinede unutmamalı ki kürtaj bir doğum müdahele yöntemi değildir. Mümkün oduğu sürece eşler korunmaya dikkat etmeli ve istedikleri zaman çocuk sahibi olmalıdırlar. 

Yinede unutmamalı ki kürtaj bir doğum müdahele yöntemi değildir.Mümkün olduğu sürece eşler korunmaya dikkat etmeli ve istedikleri zaman çocuk sahibi olmalılar.

Eğer Kürtaj konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0(312) 440 76 75- 0536 064 7044 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.