KIZLIK ZARI DİKİMİ

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Hymenoplasti adı verdiğimiz bu işlemin yapılabilmesi için herhengi bir ön koşul aranmaz. Kişinin daha önce kaç kere ilişkide bulunması hatta normal doğum yapması bu işlem için engel teşkil etmez.

Kızlık zarı onarımı kalıcı kızlık zarı dikimi ve Geçici kızlık zarı dikimi diye iki şekilde yapılır.

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ(KALICI HYMENOPLASTİ)

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

1- Evlilik tarihi belli olmayan,bekaretinin kaybetmesi ile büyük psikolojik travma yaşayan kişilerde yapılır.

2- Evlilik tarihi belli olup fakat hastanın zaman ayarlamasındaki yaşadığı problemlerden dolayı kalıcı kızlık zarı onarımı talebinde bulunabilir.

3-Daha önce yaşadığı uzun süreli cinsel deneyimlere bağlı veya vücuttaki dokularda yapısal gevşekliklere bağlı sadece kızlık zarı onarımı değil aynı zamanda bir miktar daraltma ihtiyacı olan kişilerde bu yöntem tercih edilmelidir.

KALICI KIZLIK ZARI HANGİ YÖNTEMLERLE YAPILIR?

Kalıcı kızlık zarı dikimi için kullanılan yöntemler: Flep yöntemi,Mikrocerrahi , klasik yöntemler ve kızlık zarının lazer veya benzeri cihazlarla yaklaştırma şeklindeki yöntemlerdir

Kalıcı kızlık zarı dikimi hangi yöntem ile yapılması gerektiğinin kararını kadın-doğum uzmanı hastayı muayene ettikten sonra vermektedir.

Unutmamalı ki her hasta kendi içinde kendine has özellikleri taşımakta olup hasta için uygun yöntem seçimi başarı şansını arttırmaktadır.

Hekimin bu alanda deneyimli olması ve hastanın işlemden sonra uyulması gereken kuralları yerine getirmesi,başarı şansını arttıran diğer önemli faktörlerdir.

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ(GEÇİCİ HYMENOPLASTİ)

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

İlişki tarihi belli olan kişilerde seçilen bu yöntem, kısa süren sadece kızlık zarına müdahele ile yapılır.Bu işlem en geç ilişkide bulunmadan bir hafta içerisinde yapılmalı.

HYMENOPLASTİ İŞLEMİ GEÇİREN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Hymenoplasti işleminin başarılı olması için ,işlemden sonra hastanın dikkat etmesi gereken husular

1-Hasta hijyenine çok dikkat etmeli,o bölgede daha sonra gelişen bir enfeksiyon dikişlere zarar verebilir.

2-Hymenoplasti'den sonra 40 gün boyunca hasta deniz ve havuza girmemeli,banyo ihtiyacını ayakta duş alarak gidermelidir.

3-Hasta 40 gün boyunca,ağır kaldırmak,kabız olup ıkınmak,çömelerek iş yapmak,ağır spor yapmak gibi kısaca karın içi basıncını arttıran durumlardan sakınmalıdır

Bu husular geçici Hymenoplasti için en fazla 1 hafta(İşlem yapıldıktan sonra ilişkiye girme süresi ),kalıcı Hymenoplasti için 40 gündür(Kalıcı hymenoplasti de iyileşme süreci ortalama 40 gün dür.)

KIZLIK ZARI DİKİMİ EN UYGUN NE ZAMAN YAPILMALI?

Kalıcı kızlık zarı dikimi için en uygun zaman adet bittikten 2-3 gün sonradır.Böylece hastanın hamile olmadığı kesinleşmiş olur,bir sonraki adet gününe kadar de dikişlere adet kanı bulaşmaz.

Hastada varolan bir vajinal enfeksiyon , başarı şansını azaltacağından işlem yapılmadan önce vajinal enfeksiyon tedavi edilmelidir.

Geçici kızlık zar dikimi için dikkat edilmesi gerekenler: işlem sırasında ilişkide bulunana kadar hasta adetli olmamalı.Eğer bu süre hastanın adet tarihi ile kesişecekse hekim tarafından verilen ilaçla adet günü ayarlanmalıdır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ AĞRI VERİCİ BİR MÜDAHALE MİDİR?

İster geçici,ister kalıcı işlem lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilecek işlemler olup hasta lokal anestezi altnda herhangi bir ağrı hissetmez.Ancak bazen hasta psikolojik olarak veya ağrı eşiği düşük olması nedeniyle Lokal anestezi yerine işlemler sedasyon altında da yapılabilinir.

KIZLIK ZARI DİKİMİN YAN ETKİSİ VARMIDIR?

İşlem ehil ellerde ve denyimli Kadın-Doğum uzmanı tarafından yapıldığı taktirde ve hasta işlemden sonra doktorun önerdiği kurallara uyduğu takdirde herhangi bir yan etkisi yoktur

Bu şekilde elde edilen yapay bekaretin hukuki,ahlaki yönleri tartışılmakla birlikte bazen Kadının gerçek mağduriyetini (Tecavüz olayları,psikolojik travmalar vs) gidermekte,bazende bekaret nedeniyle cinayetlerin yaşandığı toplumlarda kadın için hayat kurtarıcı olmaktadır.